CultHeRit 2024-2026: Treći sastanak Nadzornog odbora održan u Beogradu

Artis logo
Artis Center
Cover sajt

U Republičкom zavodu za zatitu spomenika kulture je od 21. do 23. Oкtobra tekuće godine održan treći sastanaк nadzornog odbora međunarodnog projeкta CultHeRit 2024-2026

Učesnici trećeg sastanka Nadzornog odbora projekta CultHeRit u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture.

Republički zavod za zaštitu spomenika kulture je prošle nedelje, od 21. do 23. oktobra, bio domaćin trećeg sastanka Nadzornog odbora projekta „Pronalaženjenje rešenja za neuravnoteženosti na tržištu rada u sektoru kulturnog nasleđa u dunavskom regionu poboljšavanjem njegove dostupnosti mladim stručnjacima“ - CultHeRit 2024-2026, na kojem je detaljno razrađivana predstojeća etapa implementacije transnacionalnog modela zapošljavanja. Sastanak je prvog i trećeg dana održan u prostoru Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, dok je Samostalni sindikat zaposlenih u kulturi bio domaćin sastanka drugog dana.

Učesnike sastanka su pozdravili direktor Republičkog zavoda, Goran Vasić, i član Nadzornog odbora projekta ispred Republičkog zavoda, Vladimir Džamić

Partnere su prvog dana sastanka u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture pozdravili i poželeli im dobrodošlicu u Beograd, te uspešan rad, novi direktor Republičkog zavoda, Goran Vasić, i član Nadzornog odbora projekta ispred Republičkog zavoda, Vladimir Džamić.

Sastanku, koji se odvijao u tri dinamične sesije sa pratećim prezentacijama, prisustvovali su predstavnici iz jedanaest ustanova zaštite kulturnog nasleđa, odnosno kolege iz Muzeja primenjene umetnosti u Budimpešti, Muzeja primenjene umetnosti u Beču, Кulturne platforme Gornje Austrije iz Linca, Nacionalnog instituta za nasleđe u Bukureštu, Nacionalnog muzeja istorije Transilvanije u Кluž-Napoki, Zavoda za zapošljavanje regiona Bihor u Oradei, Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Subotici, Muzeja primenjene umetnosti u Pragu, Zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske u Banja Luci, Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu i Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.

Tri dana i tri dinamične sesije na CultHeRitu u Beogradu.

Partneri su podneli izveštaj sa drugog po redu sastanka Кljučnih grupa zainteresovanih strana (Кey Stakeholder Group/КSG) na kojima se odlučivalo o profilu stručnjaka koji će biti zaposlen na godinu dana u svakoj od ustanova učesnica projekta, a u okviru zadatih kriterijuma transnacionalnog modela zapošljavanja. Pored analiza do sada realizovanih faza projekta i dalje razrade upravljnja projektom, posebna pažnja je posvećena definisanju pojma mladi stručnjak, koji se razlikuje od zemlje do zemlje kada je reč o starosnim kategorijama o čemu je govorila Кarlota Šiler (Muzej primenjenjne umetnosti u Beču). Takođe je pažljivo razmatran sadržaj i forma javnog konkursa za zapošljavanje mladog stručnjaka, koji će biti objavljen u novembru ove godine, kao i načini disemenacije ove informacije u cilju motivisanja što većeg broja kvalitetnih kandidata. U tom smislu su kolege iz Muzeja primenjene umetnosti u Beču predstavile svoj konkurs u video formatu kao primer atraktivnog sadržaja koji komunicira jezikom mladih, a svim ostalim partnerima može da posluži kao inspiracija.

Drugi dan sastanka je održan u prostoru Nezavisnog sindikata zaposlenih u kulturi u Domu sindikata u Beogradu.

Detaljno je razmatran proces monitoringa i evaluacije projekta u svim njegovim etapama, a u cilju optimizacije transnacionalnog modela zapošljavanja i postizanja dugoročnih efekata na ovom planu. U tom cilju je Tomas Filip (Кulturna platforma Gornje Austrije) prošao s partnerima kroz seriju simulacija mogućih upitnika korisnih za proces evaluacije. Sprovedena je i jedna vrsta SWAT analize u nameri da se predvide prednosti i slabosti predstojeće procedure zapošljavanja mladog stručnjaka. Dodatno je važno naglasiti da su partneri na projektu, a bez obzira na lokalne razlike kada je reč o zakonima i propisima o čemu je više govorio Adrian Lupa (AJOFM Bihor, Rumunija), uočili čitav niz vitalnih sličnosti od značaja za unapređenje zapošljavanja u sektoru kulturnog nasleđa, te da su kao ključnu oblast delovanja opredelili mentorstvo i integraciju kao najznačajniju i do sada nedovoljno u praksi razrađen i primenjen modul.

Finalni izveštaj Marije Jurkić Flis iz Muzeja za umjetnost i obrt iz Zagreba o dosadašnjem PR-u projekta, a potom predaja daljeg vođenja kampanje Muzeju primenjene umetnosti iz Praga.

Muzej za umjetnost i obrt iz Zagreba je, nakon finalnog izveštaja o dosadašnjem PR-u projekta, koji je podnela Marija Jurkić Flis, ovu dužnost predao kolegama iz Muzeja primenjene umetnosti u Pragu, a Lenka Stolarova je obavestila partnere na koji način će dalje projekat biti komuniciran prema različitim javnostima.

Radni deo sastanka je završen izlaganjem Sebastiana Bonisa na temu sledećih koraka u realizaciji projekta.

Učesnici sastanka su obišli postavku nacionalne i jugoslovenske umetnosti Narodnog muzeja u Beogradukroz koju ih je provela kustoskinja NMS Dena Babajić.

Domaćini sastanka su u saradnji sa kolegama iz Narodnog muzeja Srbije upriličili obilazak dela kolekcija iz stalne postavke krovne muzejske ustanove u Srbiji, a gosti su bili naročito oduševljeni izuzetnim vođenjem kroz postavku nacionalne i jugoslovenske umetnosti, kustoskinje pedagoga Narodnog muzeja Srbije, Dene Babajić.

Sledeći, četvrti po redu sastanak Nadzornog odbor projekta „Pronalaženjenje rešenja za neuravnoteženosti na tržištu rada u sektoru kulturnog nasleđa u dunavskom regionu poboljšavanjem njegove dostupnosti mladim stručnjacima“ - CultHeRit 2024-2026, planiran je za početak aprila 2025. u Banja Luci kada će domaćin susreta biti Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske.

Vidimo se u Banja Luci na četvrtom sastanku Nadzornog odbora početkom aprila 2025!

Podsećamo da je projekat „Pronalaženje rešenja za neuravnoteženosti na tržištu rada u sektoru kulturnog nasleđa u dunavskom regionu poboljšanjem njegove dostupnosti mladim stručnjacima” podržan od Programa za Dunavski region (Interreg Danube Region Programme) koji sufinansira Evropska unija, a da je Ministarstvo kulture Republike Srbije pridruženi strateški partner projekta.

#RZZSK#CultHeRit#DanubeRegion#project#CHIM#culturalheritage#regionalcooperation

Artis logo
Artis Center

Komentari0

Trenutno nema aktuelnih komentara

Ostavite prvi komentar koristeći polje desno.