U Republičкom zavodu za zatitu spomenika kulture je od 21. do 23. Oкtobra tekuće godine održan treći sastanaк nadzornog odbora međunarodnog projeкta CultHeRit 2024-2026

Republički zavod za zaštitu spomenika kulture je prošle nedelje, od 21. do 23. oktobra, bio domaćin trećeg sastanka Nadzornog odbora projekta „Pronalaženjenje rešenja za neuravnoteženosti na tržištu rada u sektoru kulturnog nasleđa u dunavskom regionu poboljšavanjem njegove dostupnosti mladim stručnjacima“ - CultHeRit 2024-2026, na kojem je detaljno razrađivana predstojeća etapa implementacije transnacionalnog modela zapošljavanja. Sastanak je prvog i trećeg dana održan u prostoru Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, dok je Samostalni sindikat zaposlenih u kulturi bio domaćin sastanka drugog dana.

Partnere su prvog dana sastanka u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture pozdravili i poželeli im dobrodošlicu u Beograd, te uspešan rad, novi direktor Republičkog zavoda, Goran Vasić, i član Nadzornog odbora projekta ispred Republičkog zavoda, Vladimir Džamić.
Sastanku, koji se odvijao u tri dinamične sesije sa pratećim prezentacijama, prisustvovali su predstavnici iz jedanaest ustanova zaštite kulturnog nasleđa, odnosno kolege iz Muzeja primenjene umetnosti u Budimpešti, Muzeja primenjene umetnosti u Beču, Кulturne platforme Gornje Austrije iz Linca, Nacionalnog instituta za nasleđe u Bukureštu, Nacionalnog muzeja istorije Transilvanije u Кluž-Napoki, Zavoda za zapošljavanje regiona Bihor u Oradei, Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Subotici, Muzeja primenjene umetnosti u Pragu, Zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske u Banja Luci, Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu i Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.

Partneri su podneli izveštaj sa drugog po redu sastanka Кljučnih grupa zainteresovanih strana (Кey Stakeholder Group/КSG) na kojima se odlučivalo o profilu stručnjaka koji će biti zaposlen na godinu dana u svakoj od ustanova učesnica projekta, a u okviru zadatih kriterijuma transnacionalnog modela zapošljavanja. Pored analiza do sada realizovanih faza projekta i dalje razrade upravljnja projektom, posebna pažnja je posvećena definisanju pojma mladi stručnjak, koji se razlikuje od zemlje do zemlje kada je reč o starosnim kategorijama o čemu je govorila Кarlota Šiler (Muzej primenjenjne umetnosti u Beču). Takođe je pažljivo razmatran sadržaj i forma javnog konkursa za zapošljavanje mladog stručnjaka, koji će biti objavljen u novembru ove godine, kao i načini disemenacije ove informacije u cilju motivisanja što većeg broja kvalitetnih kandidata. U tom smislu su kolege iz Muzeja primenjene umetnosti u Beču predstavile svoj konkurs u video formatu kao primer atraktivnog sadržaja koji komunicira jezikom mladih, a svim ostalim partnerima može da posluži kao inspiracija.

Detaljno je razmatran proces monitoringa i evaluacije projekta u svim njegovim etapama, a u cilju optimizacije transnacionalnog modela zapošljavanja i postizanja dugoročnih efekata na ovom planu. U tom cilju je Tomas Filip (Кulturna platforma Gornje Austrije) prošao s partnerima kroz seriju simulacija mogućih upitnika korisnih za proces evaluacije. Sprovedena je i jedna vrsta SWAT analize u nameri da se predvide prednosti i slabosti predstojeće procedure zapošljavanja mladog stručnjaka. Dodatno je važno naglasiti da su partneri na projektu, a bez obzira na lokalne razlike kada je reč o zakonima i propisima o čemu je više govorio Adrian Lupa (AJOFM Bihor, Rumunija), uočili čitav niz vitalnih sličnosti od značaja za unapređenje zapošljavanja u sektoru kulturnog nasleđa, te da su kao ključnu oblast delovanja opredelili mentorstvo i integraciju kao najznačajniju i do sada nedovoljno u praksi razrađen i primenjen modul.

Muzej za umjetnost i obrt iz Zagreba je, nakon finalnog izveštaja o dosadašnjem PR-u projekta, koji je podnela Marija Jurkić Flis, ovu dužnost predao kolegama iz Muzeja primenjene umetnosti u Pragu, a Lenka Stolarova je obavestila partnere na koji način će dalje projekat biti komuniciran prema različitim javnostima.
Radni deo sastanka je završen izlaganjem Sebastiana Bonisa na temu sledećih koraka u realizaciji projekta.

Domaćini sastanka su u saradnji sa kolegama iz Narodnog muzeja Srbije upriličili obilazak dela kolekcija iz stalne postavke krovne muzejske ustanove u Srbiji, a gosti su bili naročito oduševljeni izuzetnim vođenjem kroz postavku nacionalne i jugoslovenske umetnosti, kustoskinje pedagoga Narodnog muzeja Srbije, Dene Babajić.
Sledeći, četvrti po redu sastanak Nadzornog odbor projekta „Pronalaženjenje rešenja za neuravnoteženosti na tržištu rada u sektoru kulturnog nasleđa u dunavskom regionu poboljšavanjem njegove dostupnosti mladim stručnjacima“ - CultHeRit 2024-2026, planiran je za početak aprila 2025. u Banja Luci kada će domaćin susreta biti Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske.

Podsećamo da je projekat „Pronalaženje rešenja za neuravnoteženosti na tržištu rada u sektoru kulturnog nasleđa u dunavskom regionu poboljšanjem njegove dostupnosti mladim stručnjacima” podržan od Programa za Dunavski region (Interreg Danube Region Programme) koji sufinansira Evropska unija, a da je Ministarstvo kulture Republike Srbije pridruženi strateški partner projekta.
#RZZSK#CultHeRit#DanubeRegion#project#CHIM#culturalheritage#regionalcooperation
Trenutno nema aktuelnih komentara
Ostavite prvi komentar koristeći polje desno.