Svetosavske priče: Zlatne niti ćirilice - Vez po pismu Beo-etno vizije

Tamara
Tamara Ognjević
Istoričarka umetnosti, heritolog i književnica
Artis Cente Beo etno web e1579950163223

Ponedeljak, 27. januar u 19 časova, Mali izložbeni salon, Banski dvor, Banja Luka, Republika Srpska

Sasvim neočekivano, ali na našu veliku radost, Artisove Svetosavske priče ove zime putuju u Banja Luku. Na poziv Beo-etno vizije iz Beograda koordinirali smo i koproducirali izuzetnu izložbu utemeljenu na jedinstvenom spoju veza i kaligrafije, koja će biti otvorena u Malom izložbenom salonu Banskog dvora u Banja Luci na Svetog Savu, 27. januara ove godine u 19 časova.

Izložba Zlatne niti ćirilice-Vez po pismu Beo-etno vizije, koju čini više od pedeset originalnih radova u tehnici veza i zlatoveza, nastalih prema motivima minijatura iz starih srpskih knjiga, realizuje se povodom velikog jubileja - Osam vekova od sticanja autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve. Ličnost i zaostavština Svetog Save predstavljaju uvek poseban izazov za stvaraoce čije delo počiva na očuvanja tradicije i njenih novih interpretacija u duhu Svetosavlja i kulturnog nasleđa srednjeg veka kao riznice neprolazne lepote i neupitnih vrednosti.

Beo-etno vizija, Grifon prema Miroslavljevom jevanđelju, 12. vek, inicijal V, folo 87 v, vez u kombinaciji sa printom na tkanini - detalj iz katalog izložbe. Dizajn@Dragana i Vuk Milosavljević

Srpske rukopisne knjige spadaju u najlepše pisane spomenike svetske kulturne baštine i za narod u kome su nastale predstavljaju svojevrsne relikvije, baš kao što sama ćirilica odražava dušu srpskog naroda, njegovo samosvojno duhovno nasleđe. Autentična kultura veza, koja se u srpskom narodu razvija i neguje unutar srednjovekovne dvorske i crkvene umetnosti, inspirisala je članice Beo-etno vizije iz Beograda da lepotu oslikanih i kaligrafisanih ćiriličnih slova iz drevnih rukopisanih knjiga prenesu na platno iglom i koncem.

Beo-etno vizija, Inisijal M prema Nikoljskom jevađelju, 14-15. vek; interpretacija Svetozara Pajića Dijaka, vez - detalj iz kataloga izložbe. Dizajn@Dragana i Vuk Milosavljević

Inicijali i ornamentika starih knjiga često su motivi originalnih, vezenih rukotvorina nastalih u krilu Beo-etno vizije. Njihovi čudesni oblici koji variraju od floralnih i geometrijskih prepleta do figuralnih predstava mitskih bića, životinja, ptica i ljudi, neprekidno inspirišu. Ljubav utkana u svaki rad spona je koja povezuje prošlost i sadašnjost, pretvarajući njihov zagrljaj u modernu bajku o očaravajućoj, večnoj lepoti srpske ćirilice.

Beo-etno vizija, Inicijal N sa rajskom pticom, vez u kombinaciji konca i bisera - detalj iz kataloga izložbe. Dizajn@Dragana i Vuk Milosavljević

Beo-etno vizija, osnovana krajem 2012. godine, nastoji da očuva tradicionalni umetnički vez i druge srodne zanate, te da sa ovim oblikom srpskog nematerijalnog kulturnog nasleđa upozna podjednako i domaću i inostranu publiku, ali i da poveže stvaraoce sličnog senzibiliteta u regionu i svetu. Istovremeno, članice ovog udruženja žele da svojim delom podsete savremenog čoveka na izvorne vrednosti kao nepresušno vrelo inspiracije, jer zlatnu nit nasleđa, koja povezuje vekove, ne treba nikada prekinuti.

Beo-etno vizija, Inicijal O prema Dečanskom četvorojevanđelju. 14. vek; interpretacija Svetozara Pajića Dijaka, vez -detalj iz kataloga izložbe. Dizajn@Dragana i Vuk Milosavljevi

Autor izložbe je Vera Avlijaš, predsednica Beo-etno vizije, koja je sa svojim koleginicama Oliverom Jasikom, Natašom Cvejić i Vesnom Stojanović izvezla ove izuzetno zanimljive i vredne radove. Izložbu prati obiman, luksuzan katalog na srpskom, ruskom i engleskom jeziku (autor teksta: msr Tamara Ognjević; prevod na ruski: Sofija Mrišuk; prevod na engleski: Stela Spasić; lektura: Suzana Spasić; fotografije: Marko Ostojić, Drago Vejnović; dizajn: Vuk i Dragana Milosavljević). Izložba je realizovana pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske - Sekretarijat za vjere i Generalnog konzulata Republike Srbije u Banja Luci. Stručnu kordinaciju ovog izlagačkog projekta potpisuje Artis centar iz Beograda čija će direktorka, istoričarka umetnosti, msr Tamara Ognjević, autorka teksta u katalogu izložbe, govoriti na otvaranju. Izložba je otvorena do 15. februara tekuće godine.

© Artis Center 2020

Tamara
Tamara Ognjević
Istoričarka umetnosti, heritolog i književnica

Diplomirala je Istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Na istom fakultetu završava poslediplomske studije. Usavršavala se u Americi, Francuskoj i Engleskoj, a 2008. je diplomirala PR menadžment na uglednoj međunarodnoj školi London School of PR. Licencirani je turizmolog i ekspert za kulturno preduzetništvo u oblasti heritologije, likovne i primenjene umetnosti, i kulturnog turizma.

Komentari0

Trenutno nema aktuelnih komentara

Ostavite prvi komentar koristeći polje desno.