5. Međunarodni dan Art Nuvoa: Poslastičarnica ~ Art Nuvo i Žena kao desert

Tamara
Tamara Ognjević
Istoričarka umetnosti, heritolog i književnica
Art Nuvo A4 web3

Predavanje Tamare Ognjević u sklopu jubilarnog obeležavanja 5. Međunarodnog dana Art Nuvoa

Gradski muzej Subotica, Trg Sinagoge 4 - 19 časova

Art Nuvo kao umetnički pravac, ali, pre svega, kao angažovani stav u odnosu na realnosti u kojoj nastaje, donosi naročitu formu umetničkog dizajna komercijalnih plakata. Ovo jedinstveno sredstvo komunikacije kao magnet privlači ondašnje poslovne sisteme među kojima i proizvođače hrane i pića. Tragajući za sadržajem koji će prodati neki proizvod umetnici posežu za spojem estetike i erotike, a pre svega za lepom ženom koja utelovljuje ideju prijatnog ukusa, fenomen koji se može, u antropološko-sociološkom smislu, simbolično nazvati – žena kao desert.

Alfons Muha, Ežen Grase, Anri Prive-Livmon – vodeći majstori dizajna komercijalnih plakata epohe Art Nuvoa, istovremeno kreiraju stilski prepoznatljiv format, ali i platformu na kojoj će nastati komercijalizacija ženskog tela u reklamne svrhe. Ovo predavanje ima za cilj da sagleda fenomen koji povezuje žensko telo i gastronomiju, ali i poseban odnos žene i poslastica, emancipacije i poslastičarnice u epohi u kojoj je Art Nuvo predstavlja evropsku umetničku maskimu. Posebna poslastica subotičkog izdanja Artisove Poslastičarnicepored kolača-iznenađenja, koji je prate, biće osvrt na domete secesije u Subotici u okviru ove teme.

Ulaz je slobodan, a priča slatka ~ izvolite!

Alfons Muha, enterijer restorana, crtež

Artisova Poslatičarnica

Istražujući fantastičnu povest civilizacijske žudnje za slatkim, projekat Poslastičarnica predstavlja kompleksnu transdisciplinarnu studiju koja obuhvata istoriju, umetnosti, gastronomiju, antropologiju, književnost i filozofiju. Polazeći sa stanovišta čuvenog francuskog šefa Antonina Karema (1784-1833) da je poslastičarstvo peta slobodna umetnička veština, ovaj projekat teži da sagleda širi društveni i fenomenološki kontekst poslastica i svega onoga što one impliciraju u praktičnom i metaforičnom smislu. A, naročito u posebnom odnosu gastronomije i umetnosti u 19. i prvoj polovini 20. veka, dakle u epohi u kojoj se prepliću industrijalizacija i emancipacija, nauka i estetika, revolucije i erotika. U vremenu koje, oblikujući novo društvo, trajno menja sve prethodne sisteme vrednosti i načine komunikacije.

Istoričarka umetnosti, književnica i gastroheritolog, msr Tamara Ognjević, jedan je od osnivača i direktorka Artis centra, autor je i rukovodilac projekta Poslastičarnica.

© Artis Center 2017

Tamara
Tamara Ognjević
Istoričarka umetnosti, heritolog i književnica

Diplomirala je Istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Na istom fakultetu završava poslediplomske studije. Usavršavala se u Americi, Francuskoj i Engleskoj, a 2008. je diplomirala PR menadžment na uglednoj međunarodnoj školi London School of PR. Licencirani je turizmolog i ekspert za kulturno preduzetništvo u oblasti heritologije, likovne i primenjene umetnosti, i kulturnog turizma.

Komentari0

Trenutno nema aktuelnih komentara

Ostavite prvi komentar koristeći polje desno.