Projekti ~ Artisova Poslatičarnica

Tamara
Tamara Ognjević
Istoričarka umetnosti, heritolog i književnica
Poslasticarnica vizual web
Vizuelni identitet "Poslastičarnice" sa porcelanskom skulpturom Kris Antman za fabriku "Majsen" iz ciklusa "Zabranjeno voće"

Istražujući fantastičnu povest civilizacijske žudnje za slatkim, projekat Poslastičarnica predstavlja kompleksnu transdisciplinarnu studiju koja obuhvata istoriju, umetnost, gastronomiju, antropologiju, književnost, filozofiju, rodne studije i druge relevantne naučne discipline. Polazeći sa stanovišta čuvenog francuskog šefa Antonina Karema (1784-1833) da je poslastičarstvo peta slobodna umetnička veština, ovaj projekat teži da sagleda širi društveni i fenomenološki kontekst poslastica i svega onoga što one impliciraju u praktičnom i metaforičnom smislu. A, naročito u posebnom odnosu gastronomije, umetnosti, nastanka velikih gradova i promenjenog položaja žena u 19. i prvoj polovini 20. veka, dakle u epohi u kojoj se prepliću industrijalizacija i emancipacija, nauka i estetika, revolucije i erotika. U vremenu koje, oblikujući novo društvo, trajno menja sve prethodne sisteme vrednosti i načine komunikacije.

Poslastičarnica je svoje prve korake napravila u jesen 2015. godine na Danima evropske baštine u okviru teme „Stari i tradicionalni zanati – očuvanje i održanje”. Pored učešća na Međunarodnoj naučnoj konferenciji koja je tim povodom organizovana u Etnografskom muzeju u Beogradu, Artis centar je prvi put prezentirao svoja saznanja vezana za istoriju poslastica i poslastičarstva u Beogradu u okviru predavanja "Slatka prošlost Beograda", te organizovao u Manakovoj kući radionicu kandiranih jabuka u saradnji sa najstarijom bombondžijskom radnjom u Beogradu - "Bosiljčić". Od te predpremijere, pa sve do ciklusa predavanja i radionica, koje čine sastavni deo promocije Poslastičarnice, a čiji je intenzitet pojačan u 2017. godini, urađena su brojna istraživanja i više eksperimentalnih rekonstrukcija u saradnji s Jasminom Kovačić i novosadskim "Vremeplovom", čiji će rezultati biti publikovani u naročitoj, reprezentativnoj monografiji čije izdavanje je planirano za 2019-2020. godinu. U 2016. organizovana je prva izložba na temu Božićnih kolača u okviru Artisovih čarolija sredinom decembra meseca. Izložbu je pratilo predavanje Tamare Ognjević "Slatke tajne Božićnih kolača" i mini sajam kolača, kuglofa i slatka.

Poslastičarnica je izlaganje svojih saznanja nastavila serijom predavanja u Subotici, Novom Sadu i Kruševcu, a krug naših slatkih saradnika se proširio na majstore najstarije beogradske poslastičarnice "Pelivana", subotički "Ravel", asocijaciju Jevresjskih žena Magish, Kruševljanke okupljene oko Kuće Simića, Narodnog muzeja u Kruševcu. U januaru nam je Share Square u beogradskoj Savamali otvorio svoj dinamični, interaktivni prostor i Poslastičarnica se u naročitom izdanju pojavljuje među Beograđanima na samom početku 2018. godine.

Pred nama su brojni programi, jer mi smo mali, ali ambiciozan tim, nameran da ovu slatku priču ispriča do kraja, najbolje što ume. Krunu tih napora donose specijalni-programi iznenađenja u 2018, a naročito publikacija i dokumentarac koji planiramo u 2019-2020. godini.

Artis u realizaciji projekta Poslastičarnica sarađuje sa brojnim stručnjacima i ustanovama u zemlji i isnostranstvu. Istraživanja proistekla iz ovog projekta se predstavljaju publici kroz predavanja, prezentacije, eksperimentalne radionice i druge oblike saradnje zasnovane na ideji interaktivnog pristupa kulturnom nasleđu u kojem značajnu ulogu igra publika.
Autor i rukovodilac ovog jedinstvenog projekta-simulakruma, zasnovanog na nematerijalnom kulturnom nasleđu, je istoričarka umetnosti i gastroheritolog, Msr Tamara Ognjević, direktorka Artis centra, potpredsednica Nacionalnog komiteta Međunarodnog saveta muzeja (ICOM Srbija).

U dosadašnjem toku projekta pored arhivskih, studijskih i terenskih istraživanja u okviru Poslastičarnice su relizovane:

IZLOŽBE

Izložba Božićnih kolača u okviru manifestacije Artisove čarolije, održane 17. decembra 2016. u prostoru restorana Radost fina kuhinjica u Beogradu. U saradnji sa poslastičarnicom "Vremeplov" iz Novog Sada, Muzejom kolača i kuglofa "Gea" iz Sremskih Karlovaca, Muzejom slatka-Kuća Cvetića iz Kraljeva i Jelenom Tupenarac iz Sremske Mitrovice.

Artisove čarolije 2016 ~ Izložba Božićnih kolača. Foto @Vanja Jimmy Ivošević

PREDAVANJA

"Slatka prošlost Beograda", Dani evropske baštine 30. septembar 2015, Manakova kuća, Etnografski muzej u Beogradu. U saradnji sa bombondžijskom radnjom "Bosiljčić" iz Beograda.

Predpremijera "Poslastičarnice" na Danima Evropske baštine 2015. Predavanje "Slatka prošlost "Beograda" u Manakovoj kući. Foto@Tamara Ognjević i Majda Sikošek

"Slatke tajne Božićnih kolača", predavanje u okviru Artisovih čarolija, manifestacije održane 17. decembra 2016. godine u prostoru restorana Radost fina kuhinjica, a povodom sedam godina od osnivanja Artis centra.

Predavanje "Slatke tajne Božićnih kolača" uz obavezni "Vremeplovov" lebkuhen, rezultat jedne od eksperimentalnih rekonstrukcija koje su Jasmina Kovačić i Tamara Ognjević sprovele u okviru "Poslastičarnice" 2015-2016. Foto@ Gianmaria Jimmy Giannone

"Poslastičarnica - Art Nuvo i žena kao desert", 5. Međunarodni dan Art Nuvoa 9. jun 2017, Gradski muzej Subotica. U saradnji sa poslastičarnicom "Ravel" iz Subotice.

Artisova "Poslastičarnica" na 5. Međunarodnom danu Art Nuvoa u Gradskom muzeju u Subotici, početak juna 2017. Foto@Tamara Ognjević i Olga K. Ninkov

"Poslastičarnica - Kratka povest žudnje za slatkim", Leto u vrtu galerija 29. jun 2017, Galerija matice srpske i Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Novi Sad. U saradnji sa Jasminom Kovačić i poslastičarnicom "Vremeplov".

"Poslastičarnicom" je otvoreno Leto u vrtu galerija u Novom Sadu 29. juna 2017. Foto@ Jelena Ognjanović za Galeriju matice srpske

"Poslastičarnica - Kako je hleb za španskog kralja osvojio Evropu", Jesenji festival jevrejske kulture 12. septembar 2017, Jevrejska opština Subotica. U saradnji sa asocijacijom jevrejskih žena Subotice "Magish".

Artisova "Poslastičarnica" na Jesenjem festivalu jevrejske kulture u subotici, septembar 2017. Foto@ Tamara Ognjević i Branka Banjanin

"Poslastičarnica - Slaviti i postiti ili o tajnama posnih kolača", Izložba "Srećna slava, domaćice!" 7. decembar 2017, Kuća Simića, Narodni muzej Kruševac. U saradnji sa Kruševljankama učesnicama radionice "Posno, a slasno".

Predavanje "Poslastičarnica - Slaviti, a postiti ili o tajnama posnih kolača" u Kući Simića u Kruševcu 2017. Foto@Živojin Manojlović, Vesna Bogdanović i Tamara Ognjević

"Poslastičarnica - Slatke izjave ljubavi", Artisova predavanja 10. februara 2018, Share Square, Beograd. U saradnji sa poslastičarnicom "Pelivan".

RADIONICE

"Slatka prošlost Beograda" u saradnji sa bombondžijskom radnjom "Bosiljčić", Dani evropske baštine 2015, Manakova kuća, Etnografski muzej u Beogradu

Radionica kandiranih jabuka u saradnji sa bombondžijskom radnjom "Bosiljčić" na Danima evropske baštine 2015. u Manakovoj kući. Foto@Majda Sikošek i Tamara Ognjević

"Posno, a slasno", radionica posnih slavskih kolača, prateći program izložbe "Srećna slava, domaćice!" 2017, Kuća Simića, Narodni muzej Kruševac. U saradnji sa Sanjom Gajić, Aleksandrom Gogić, Vidosavom Narančić, Ljiljanom Plašić, Gordanom Simić, Vesnom Stefanović, Ljiljanom Stojanović, Draganom Vasić i Gordanom Zlatanović.

Radionica "Posno, a slasno" u okviru izložbe "Srećna slava, domaćice!". Foto@Tamara Ognjević

Projekat se nastavlja i u narednom periodu kroz seriju istraživanja, predavanja, izložbi i radionica, a u nameri da u finalnoj realizaciji bude objavljena reprezentativna publikacija i snimljen dokumentarni film. Budući da je reč o petogodišnjem projektu, krajnji rok završetka projekta je 2020. godina.

© Artis Center 2018

Tamara
Tamara Ognjević
Istoričarka umetnosti, heritolog i književnica

Diplomirala je Istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Na istom fakultetu završava poslediplomske studije. Usavršavala se u Americi, Francuskoj i Engleskoj, a 2008. je diplomirala PR menadžment na uglednoj međunarodnoj školi London School of PR. Licencirani je turizmolog i ekspert za kulturno preduzetništvo u oblasti heritologije, likovne i primenjene umetnosti, i kulturnog turizma.

Komentari0

Trenutno nema aktuelnih komentara

Ostavite prvi komentar koristeći polje desno.