Verujem, dakle jesam: Beograd i Sveta Petka

Tamara
Tamara Ognjević
Istoričarka umetnosti, heritolog i književnica
Sveta Petka artis center
Beogradjani pred Kapelom Svete Petke u subotu 27. oktobra 2018. Foto@Željko Sinobad

U petak 9. novembra u 18 časova Pokrajinski muzej Maribora, koordinator evropskog projekta "Verujem, dakle jesam" otvoriće onlajn postavku Artisove izložbe "Prepodobna Mati Petko, moli Boga za nas" u čijem fokusu su Beograd i Sveta Petka. Na taj način Artis centar se pridružuje međunarodnom timu stručnjaka na izuzetno zanimljivu temu o svetiteljima zaštitnicima evropskih gradova i velikim kultovima u urbanim sredinama.

Na poziv Pokrajinskog muzeja Maribor u jesen prošle godine predložili smo da u našoj virtuelnoj, onlajn niši, jer je reč o projektu koji je u svojoj prvoj fazi zamišljen kao kompleksna izložba postavljena na odgovarajućoj onlajn platformi, predstavimo dugu i zanimljivu povest o jednoj od najcenjenijih svetiteljki hrišćanskog sveta - Svetoj Petki, i Beogradu. Naš predlog je prihvaćen s radošću, jer je u pitanju živ, aktivan kult koji svoje poklonike ima već nekoliko stotina godina, ali i zanimljiva istorijska i umetnička priča.

Beskonačni redovi strpljivih poklonika na Beogradskoj tvđavi u rano jutro 27. oktobra 2018. Foto@Željko Sinobad

Razmišljajući kako da predstavimo jedan važan deo kulturnog identiteta grada u okviru projekta koji je, pre svega, zamišljen kao interkulturni dijalog, odlučili smo da napravimo seriju fotografija 27. oktobra kada pravoslavni Srbi, ali i drugi poštovaoci ove svetiteljke, proslavljaju Svetu Petku, i to na Beogradskoj tvrđavi, odnosno u Crkvi Ružici i Kapeli Svete Petke, kao jedinstvenom sakralnom prostoru u kome se tog dana okuplja na hiljade poštovalaca ove čudotvorke čiji kult ne bledi vekovima.

Našem pozivu da uzmu učešće u realizaciji projekta kome smo dali ime "Prepodobna Mati Petko, moli Boga za nas" prema stihovima pesme Vladike Nikolaja Velimirovića "Gospod čisto srce želi", odazvali su se majstor novinske i umetničke fotografije Željko Sinobad i profesionalci iz VR Photo Tima - Vuk Nenezić i Slobodan Polić, zahvaljujući kojima smo dobili seriju izvanrednih fotografija i dokumentarni video zapis. Kolega, istoričar umetnosti Stefan Žarić preveo je prateće tekstove Tamare Ognjević, autorke projekta, na engleski jezik, a kneginja Jelisaveta Karadjordjević i dr Biljana Djordjević su uradile korekture engleskog i srpskog teksta na čemu smo im izuzetno zahvalni. Posebno se zahvaljujemo Ivanu Milinkoviću, vokalnom solisti grupe "Legende", koji je bez dvoumljenja, prepoznajući cilj ovog projekta, ustupio pravo za korišćenje pesme "Gospod čisto srce želi", koju izvanredno interpretira na albumu "Reka pravoslavlja" iz 2003. Bez naše Andrijane Peković bilo bi nemoguće na pravi način ispuniti složene zahteve onlajn prezentacije, a pogotovu onaj njen logistički deo koji podrazumeva korišćenje IT alata.

Celivanje ikone na slavu Svete Petke 27. oktobra 2018. Foto@Željko Sinobad

Velika zahvalnost, naravno, ide našim kolegama iz Pokrajinskog muzeja Maribora. Pre svega dr Mirjani Koren, direktorki ove izuzetne ustanove koja okuplja jedan od najboljih muzejskih timova u regionu, a posebno koleginici Nives Cvikl koja je s puno strpljenja i uz neprestanu podršku vodila ovu saradnju i mudro, sa puno smisla i razumevanja, uticala na finalni izgled postavke, koja će najširoj publici biti dostupna od 9. novembra.

Pokrajinski muzej Maribora je u ovom procesu napravio još jedan korak, pa će u Mariboru u petak, dan koji pravoslavci smatraju tradicionalno danom Svete Petke, pored onog virtuelnog - onlajn otvaranja, biti upriličen i poseban program u saradnji sa srpskom zajednicom ovog drugog po veličini grada u Sloveniji. U programu će učestvovati Srpski kulturni krug iz Maribora, a posetioci će između ostalog biti u prilici da čuju odlomke iz romana "Petkana" Ljiljane Habjanović Djurović, koji je posvećen ovoj omiljenoj svetiteljki.

Pred Kapelom Svete Petke na Beogradskoj tvrđavi 27. oktobra 2018. Foto@Željko Sinobad

Malo je reći da smo srećni! Bilo je ovo jedno uzbudljivo putovanje koje je, pre svega, omogućila Sveta Petka, otvarajući nam i fizička i metafizička vrata, vodeći nas svojom sigurnom rukom kroz povest o veri i iskušenjima, građevinama i umetničkim delima, vremenu i ljudima. I ova izložba jeste jedinstveno uzdarije Njoj - Velikoj zaštitnici Beograda i Beograđana, ali i svih onih ljudi i gradova kroz koje je na svom neobičnom putu prošla, kao i svih onih koji, bez obzira na veru, naciju i pol, veruju u ovu neumornu pomoćnicu i utešiteljku.

Velika zaštitnica žena, dece i siromašnih - prostor za paljenje Sveća pri Kapeli Svete Petke u Beogradu 27. oktobra 2018. Foto@Željko Sinobad

Na našem sajtu, ali i društvenim mrežama na kojima imamo svoj profil, uskoro će se pojaviti link na kome ćete moći da pogledate izložbu. U međuvremenu toplo preporučujemo prvu postavku o Svetom Jovanu Krstitelju, zaštitniku grada Maribora, koju su napravile kolege iz Pokrajinskog muzeja Maribora.

© Artis Center 2018

Tamara
Tamara Ognjević
Istoričarka umetnosti, heritolog i književnica

Diplomirala je Istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Na istom fakultetu završava poslediplomske studije. Usavršavala se u Americi, Francuskoj i Engleskoj, a 2008. je diplomirala PR menadžment na uglednoj međunarodnoj školi London School of PR. Licencirani je turizmolog i ekspert za kulturno preduzetništvo u oblasti heritologije, likovne i primenjene umetnosti, i kulturnog turizma.

Komentari0

Trenutno nema aktuelnih komentara

Ostavite prvi komentar koristeći polje desno.